آشنایی با طراحان ایرانی 2

1146

پس از موفقیت نیما بهنود طراح مد ایرانی که لباس‌هایی با مُهرهای قدیمی و خطوط نستعلیق فارسی طراحی کرد ، سبک طراحی لباس ایرانی به سمت لباس‌هایی رفت که تلفیق لباس‌های مدرن با سبک سنتی باشد.

در مقاله قبل که درباره طراحان ایرانی نوشتیم ، 3 تن از آنان که داخل کشور فعالیت میکنند را معرفی کردیم. در این مقاله نام 3 تن از طراحان معروف ایرانی شاغل در خارج از کشور را معرفی خواهیم کرد.

مهلا زمانی یکی دیگر  از ایده‌پردازان لباس و مد میباشد که بیشتر به طراحی لباس های ملی مشغول است.او سالهای زیادیست که به طراحی لباس میپردازد. وی ابتدا به واسطه رشتۀ خود یعنی مدیریت بانکی، مسئول تجارتی بانک ایران و هلند بود تا اینکه در سال ۱۳۶۲ به شکل جدی به تحقیق در زمینۀ هنر ایرانی روی آورد و مدیریت گالری "گلواره" را به دست گرفت. خانم زمانی یکی از نخستین افرادی است که پس از انقلاب در ایران نمایشگاه لباس برگزار کرد. قبل از آن هم نمایشگاه های زیادی در خارج از کشور برگزار کرده بود که میتوان به نمایشگاه لباس دهلی در سال 1356 اشاره کرد. در تمام اثار او اصالت ایرانی و سنتی به چشم میخورد و سعی دارد لباس های مدرن را با طرحی سنتی به بازار عرضه کند. او در اکثر طراحی‌ها از رنگ‌های شاد و متنوع استفاده می‌کند. از افتخارات او میتوان به دریافت لوح تقدیر از دانشگاه جواهر لعل نهرو و سازمان ملل اشاره کرد همچنین در سال ۲۰۰۴ موفق به دریافت جایزۀ طراح لباس‌های پوشیده از لوسیو برلوسکونی نخست وزیر وقت ایتالیا و در سال 90 نیز به عنوان بانوی برتر طراحی ایران معرفی شد.خانم زمانی در کشورهایی چون اسپانیا، رم، برلین و آمریکا برنامه مد داشته و تاکنون 14 نمایشگاه برگزار کرده که 9 تای آن مربوط به ایران است.

مطالعه کنید! قسمت اول بهترین طراحان ایرانی

از دیگر طراحان ایرانی میتوان خانم پگاه انواریان را نام برد. سادگی باعث محبوبیت طرح های او شد. او در مصاحبه ای عنوان کرد :" روش من این است که پارچه را روی تن درست می‌کنم و برش می‌زنم. آن‌قدر با پارچه بازی می‌کنم تا ببینم چطور به هیکل فرد می‌آید. همه‌ی بخش‌ها را با دست می‌دوزم و بعد می‌دهم به خیاط اصلی. او بر اساس کار من مدل واقعی را در می‌آورد." خانم انوریان طراحی را از سن 8 سالگی در نیویورک و حرفه خود را به عنوان طراح لباس آغاز کرد. وی چندین ماه در میلان زندگی کرده و تجربه کار در اروپا را دارد. او بیشتر لباس های زنانه طراحی میکند و تا کنون برای بازیگران هالیوودی زیادی لباس طراحی کرده است که لباس های بسیار گران قیمتی می باشد.

از دیگر طراحان ایرانی موفق خارج از کشور میتوان نیما بهنود را نام برد. وی در سانفرانسیسکو رشته گرافیک را ادامه داد و در سال ۲۰۰۰ وارد مدرسه عالی مد نیویورک و بعد از چهار سال فارغ‌التحصیل شد. نیما بهنود اولین طراحی است که از مهرهای قدیمی و خطوط نستعلیق در طراحی های لباس استفاده میکند. همچنین او طراحی جواهرات نیز انجام میدهد که در این زمینه نیز از شهرت بالایی برخوردار است و طرفداران زیادی دارد. او برند "نیمانی" را در نیویورک هدایت میکند.  از هنر پیشه های ایرانی تا کنون بهرام رادان و میترا حجار در تبلیغ این محصولات با وی همکاری کرده اند.

برچسب های مرتبط

برندهای مرتبط با نوشته


| 2242 |
Review: 4.13 - "آشنایی با طراحان ایرانی 2" by , written on 1/30/2017 12:00:00 AM

پس از موفقیت نیما بهنود طراح مد ایرانی که لباس‌هایی با مُهرهای قدیمی و خطوط نستعلیق فارسی طراحی کرد ، سبک طراحی لباس ایرانی به سمت لباس‌هایی رفت که تلفیق لباس‌های مدرن با سبک سنتی باشد.

افشین خالقی خبر


مطالب و امکانات برندکده را در تلفن همراه خود داشته باشید!

اپلیکیشن برندکده

نسخه اندروید از بازار

اپلیکیشن برندکده

نسخه IOS از سیبچه (به زودی)


1 دیدگاه

Nima1395/11/11

Kheyli khub bud 👍👍👍

photocomment

امیدواریم برایتان مفید بوده باشه و دیدگاه خودتان را برای ما بنویسید

تا کنون 6640 نفر در خبرنامه برندکده عضو شده اند، جای شما خالیست

در خبرنامه برندکده ثبت نام کنید و هر دوشنبه، از آخرین اتفاقات دنیای مد و حراج ها با خبر شوید !


ثبت اطلاعات