شناخت انواع پارچه و خصوصیات آن

11461

پارچه یکی از ضروری ترین و کاربردی ترین اختراعات بشر می باشد، پارچه براساس نوع مواد به کار رفته در آن به انواع لی، کتان، چرم، ابریشم و ... تقسیم بندی می شود

همان طور که می دانید انتخاب پارچه مناسب برای دوخت انواع لباس بسیار مهم می باشد، باید با توجه به مدل لباس و کاربرد آن جنس پارچه را انتخاب کرد، پارچه براساس موارد به کار رفته در تولید آن در انواع مختلف لی، کتان، نخی، جیر، چرم، ویسکوز، ساتن و ... وجود دارد، اگر می خواهید در هنگام خرید لباس و دیگر لوازمی که در تولید آن از پارچه استفاده شده است ،انتخاب مناسبی داشته باشید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با انواع پارچه و خصوصیات آن بیشتر آشنا شوید:

پارچه

به لایه انعطاف پذیر از نخ ها و الیاف طبیعی و مصنوعی که در هم بافته شده اند، پارچه گفته می شود، الیاف طبیعی پارچه شامل پشم، کتان، ابریشم و پنبه می باشد. در حالی که الیاف مصنوعی پارچه شامل ریون، نایلون و پلی استر می باشد. برای دوخت انواع مبلمان، پرده، سرویس آشپزخانه، لباس و ... با توجه به طرح و مدل آنها از انواع مختلف پارچه استفاده می شود.

انواع پارچه

در تولید پارچه از مواد مختلفی استفاده می شود، بر حسب مواد به کار رفته در تولید پارچه، انواع مختلفی از پارچه ها را داریم که در این مقاله به انواع پارچه های پرکاربرد و خصوصیات آنها اشاره می کنیم، پس با ما همراه باشید

لی

پارچه لی در واقع همان جین می باشد که در ایران با نام برند آن یعنی Lee معروف شده است. انواع آن شامل نخی، کاغذی، ضخیم، کشی و غیر کشی می باشد. دارای استحکام و مقاومت بالایی می باشد. این نوع پارچه در دوخت انواع مانتو، شلوار، کیف، کفش و ... بسیار پرکاربرد می باشد. به دلیل شیک بودن و زیبایی خاص، مورد پسند تمام سلیقه های می باشد و هیچ گاه از مد نمی افتد. برای رنگ کردن آن از گیاهان استفاده می شود.

نخی

پارچه نخی، همان پارچه پنبه ای می باشد که در زبان عامیانه به آن نخی گفته می شود. از خصوصیات آن می توان خنک بودن، نرمی، بدون ایجاد حساسیت، گوله نشدن اشاره کرد. لباس های نخی به دلیل اینکه هوا را رد و بدل می کنند، حررات بدن را به بیرون منتقل می کنند و باعث ایجاد خنکی می شوند که مناسب فصل بهار و تابستان می باشد. در طرح ها و رنگ های مختلف وجود دارد، با توجه به الیاف به کار رفته در تولید آن در سه نوع طبیعی، مصنوعی و مخلوط وجود دارد.

پارچه نخی

کتان

برای ساخت این نوع پارچه از گیاه کتان استفاده می شود. لباس های کتان به دلیل قابلیت جذب آب بالا و خنکی آن، در فصل های بهار و تابستان کاربرد زیادی دارند. از کتان برای دوخت انواع دستمال سفره، پوشش مبل، حوله، پیش بند، کیف، رومیزی و ... استفاده می شود. سطح صاف و درخشنده ای دارند. کتان به دلیل این که در هنگام شست و شو تغییر سایز و اندازه می دهد بهتر است قبل از برش یک بار شسته شود.

پارچه کتان

ابریشم

برای تولید ابریشم از پیله کرم ابریشم استفاده می شود. پارچه بسیار نرم و براق ابریشم در رنگ های مختلفی وجود دارد، نوع طبیعی ابریشم در اثر سوزاندن بوی موی سوخته می دهد. از این پارچه گران قیمت و لطیف برای دوخت انواع شال، مانتو، کراوات، کت و شلوار و ... استفاده می شود.

پارچه ابریشم

جیر

جیر نوعی چرم نازک است که از پوست بز، گوزن، گوسفند و گوساله در طی فرایند خاص و تبدیل سطح گوشتی آن به حالت مخملی ساخته می شود. به دلیل کثیف شدن سریع جیر باید از هرگونه خاک و چربی دور نگه داشته شود. در تولید کفش به دلیل مقاوت بالا و عدم نفوذ هوا کاربرد بسیاری دارد.

پارچه جیر

چرم طبیعی

پوست حیواناتی مانند بز، گوسفند، گوساله، مار، کوسه و ... در طی فرایند دباغی تبدیل به پارچه چرم طبیعی می شود. از چرم به دلیل خاصیت گرما در دوخت انواع لباس زمستانی استفاده می شود. در تولید انواع لباس، مبلمان، کفش و ... کاربرد دارد، قیمت این نوع پارچه گران می باشد.

چرم طبیعی

چرم مصنوعی

این نوع چرم ترکیبی از لایه پی وی سی و لایه روکش می باشد. به دلیل تولید این پارچه از مواد شیمیایی، قیمت ارزان تری و مناسب تری نسبت به چرم طبیعی دارد.

چرم مصنوعی

راه های تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی

به دلیل شباهت چرم طبیعی و مصنوعی تشخیص آن به هنگام خرید کفش، کیف، دستکش و ... بسیار مهم می باشد، به همین خاطر در این مطلب به چند روش برای تشخیص چرم طبیعی و مصنوعی اشاره می کنیم:

  1. سطح چرم طبیعی صاف و یک دست نمی باشد قسمت های مختلف آن ضخامت متفاوتی دارد در حالی که چرم مصنوعی سطح صاف و یک دستی دارد.
  2. طرح های سطح چرم طبیعی یکنواخت و منظم نمی باشد ولی چرم مصنوعی طرح های منظمی دارد
  3. چرم طبیعی بر خلاف چرم مصنوعی در اثر فشار دادن چین و چروک می شود
  4. بوی چرم طبیعی ومصنوعی با هم متفاوت می باشد. چرم طبیعی به هنگام سوختن بوی موی سوخته حیوانات را می دهد ولی چرم مصنوعی در اثر سوختن بویی شبیه مواد پلاستیکی دارد
  5. چرم طبیعی بر خلاف چرم مصنوعی آب را به خود جذب می کند
  6. پشت چرم طبیعی حالت پرز دار می باشد در حالی که چرم مصنوعی حالت نخ مانند دارد
  7. انعکاس نور در چرم طبیعی هنگامی که مقابل خورشید قرار می گیرد به صورت یک دست نمی باشد
  8. چرم طبیعی در هنگام لمس به خاطر این که از پوست حیوانات ساخته شده است گرما را به پوست دست منتقل می کند
  9. اگر چرم طبیعی را در رنگ های مختلف دیدید تعجب نکنید چون مانند چرم مصنوعی می توان آن را در هنگام تولید رنگ کرد

 

ساتن

در تولید ساتن از پنبه، ابریشم، نایلون، رایون، پولیستر و ... استفاده می شود. ساتن به دلیل وزن کم نیار به مراقبت زیادی دارد. ساتن صاف و براق می باشد و در دوخت لباس های زنانه کاربرد زیادی دارد. انواع ساتن شامل عاشقی، فیروزه ای، نگین دار، پشت کرب، شیشه و ... می باشد

پارچه ساتن

مخمل

مخمل نوعی پارچه کرکی که از ابریشم، پنبه، کتان و پشم تهیه می شود. تهیه و تولید مخمل کار بسیار دشواری است که باعث شده جزء پارچه های اشرافی محسوب شود. این نوع جنس در تولید انواع لباس، پرده، روتختی و ... کاربرد دارد.

پارچه مخمل

ریون

ریون یا ویسکوز از الیاف مصنوعی پنبه، مغز چوب و کاغذ ساخته می شود. ریون در طی فرآیند شیمیایی در دو نوع الیاف پرز کوتاه و الیاف پرز بلند ایجاد می شود. دارای استحکامی کمی می باشد، از ریون برای دوخت لباس زنانه، مردانه، رومیزی و ... استفاده می شود. لباس های ریون به دلیل خنکی که ایجاد می کنند در فصل تابستان طرفدار زیادی دارد.

پارچه ریون

پشم

برای تولید پارچه پشمی از پوست و پشم بز، گوسفند، خرگوش، بز و ... استفاده می شود، بنابراین الیاف پشم جز الیاف طبیعی محسوب می شوند. پشم به دلیل خاصیت کشسانی بعد از شستن شکل ظاهری خود را حفظ می کند. لباس های پشم با خروج هوای اضافی از بدن به حفظ تعادل دمای بدن کمک می کنند. الیاف پشمی نسبت به دیگر الیاف در مدت زمان طولانی دچار ساییدگی می شود.

پارچه پشمی

لمه

لمه از الیاف رنگی و نخ های براق ساخته شده است. این نوع پارچه در بین بانوان به دلیل زیبایی آن بسیار محبوب می باشد و برای دوخت انواع لباس مجلسی به دلیل خوش ایست بودن آن استفاده می شود. در هنگام شست و شوی لمه به خاطر حالت دندانه دار آن نگران نباشید به دلیل اینکه فقط اکلیل های اضافی آن مقداری شسته می شوند. لمه دارای رنگ های مختلفی می باشد که بر حسب سلیقه خود می توانید رنگ مورد علاقه خود را برای لباستان انتخاب کنید.

پارچه لمه

حریر

حریر نوعی ابریشم نازک است که از الیاف طبیعی تهیه شده است. حریر دارای انواع مختلفی از قبیل حریر ساتن، کرپ حریر، حریر سیلم، حریر پرده ای و ... می باشد.

پارچه حریر

کنف

کنف به دلیل استفاده در دکوراسیون عروسی، وسایل هنری و طراحی لباس ها محبوبیت خاصی دارد. کنف دارای بوی خاصی می باشد، برای این که بوی آن از بین برود می تواند بعد شستن آن را در زیر نور خورشید پهن کنید. البته بوی آن کاملا از بین نمی رود.

پارچه کنف

نایلون

از نایلون به دلیل خاصیت کششی و سایشی بالای آن، در تولید جوراب استفاده می شود.

 

بنگالین

در تولید بنگالین از ابریشم، پشم و الیاف مصنوعی استفاده می شود. نام آن از بنگال گرفته شده است چون اولین بار در آنجا تولید شده است.

انواع پارچه

ژرژت

ژرژت نوعی پارچه کرب نازک با بافت ریز می باشد که لمس زبری دارد. در تولید ژرژرت از ابریشم و یا پلی استر استفاده می شود. وزن آن کمی از ابریشم سنگین تر می باشد.

پارچه ژرژت

لینن

لینن یا لنین نوعی پارچه کنفی که از الیاف طبیعی و مصنوعی ساخته شده است. هرچه درصد پنبه نسبت به درصد پلی استر بالاتر باشید، لینن دارای کیفیت بهتری می باشد. برای شست و شوی لینن از لباس شویی استفاده کنید.

نوع پارچه

فاستونی

 از پشم، مخلوط پشم و پلی استر، مخلوط پشم و کرک به عنوان مواد اولیه فاستونی استفاده می شود. فاستونی در تولید انواع مانتو، کت و شلوار، کت و دامن و ... کاربرد دارد.

پارچه فاستونی

کرپ

جنس کرپ معمولا از ابریشم، پشم و یا پلی استر می باشد. کرپ نازک و توری مانند می باشد. از لباس های با جنس کرپ به دلیل عدم عبور در فصل زمستان استفاده می شود. دارای رنگ های مختلف و زیبا می باشد.

پارچه کرپ

استرج یا کشباف

جنس استرج از نایلون می باشد و به دلیل این که تعرق بدن را به لایه های بعد منتقل می کند برای لباس ورزشکاران بسیار مناسب می باشد.

پارچه استرج

پلی اتیلن

در تولید پلی اتیلن از الیاف مصنوعی استفاده می شود، از مقاومت بالایی در برابر سایش و پاره شده برخوردار است.

انواع پارچه

 


| 10074 |
Review: 4.13 - "شناخت انواع پارچه و خصوصیات آن" by , written on 7/17/2018 5:23:27 PM

پارچه یکی از ضروری ترین و کاربردی ترین اختراعات بشر می باشد، پارچه براساس نوع مواد به کار رفته در آن به انواع لی، کتان، چرم، ابریشم و ... تقسیم بندی می شود

افشین خالقی مد و سبک زندگی


مطالب و امکانات برندکده را در تلفن همراه خود داشته باشید!

اپلیکیشن برندکده

نسخه اندروید از بازار

اپلیکیشن برندکده

نسخه IOS از سیبچه (به زودی)


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه


امیدواریم برایتان مفید بوده باشه و دیدگاه خودتان را برای ما بنویسید

تا کنون 7485 نفر در خبرنامه برندکده عضو شده اند، جای شما خالیست

در خبرنامه برندکده ثبت نام کنید و هر دوشنبه، از آخرین اتفاقات دنیای مد و حراج ها با خبر شوید !


ثبت اطلاعات